Heat Sheets

 2013 Arizona Masters state – 4/5/2013 to 4/7/2013
Meet Program

Event 2  Mixed 500 Yard Freestyle
=============================================================
Name                         Age Team
=============================================================
Heat 1 of 10 Timed Finals
1
2
3  Polak, Jeanie                W52 FORD-AZ                        NT
4  Stites, Jim                  M55 FORD-AZ                        NT
5  Valair, Margaret             W54 SBM-AZ                         NT
6  Polak, Michael               M51 FORD-AZ                        NT
7
8
Heat 2 of 10 Timed Finals
1  Breen, Deberah               W58 SBM-AZ                         NT
2  Marcus, Ginger               W58 FORD-AZ                        NT
3  Winter, Larry                M65 FORD-AZ                        NT
4  Kershaw, Leonard             M71 SBM-AZ                         NT
5  Pierce, Joan                 W67 SBM-AZ                         NT
6  Surdoval, Nancy              W59 FORD-AZ                        NT
7  DiTolla, Robert              M58 FORD-AZ                        NT
8  Uhlir, Donald                M55 FORD-AZ                        NT
Heat 3 of 10 Timed Finals
1  Longo, John                  M88 SCS-AZ                   12:42.14
2  Simon, Lynn                  W62 SBM-AZ                   12:00.00
3  Lowe, David                  M65 SBM-AZ                   10:30.00
4  Strebig, Stan                M70 SBM-AZ                   10:04.00
5  Wagner, Diane                W65 SBM-AZ                   10:20.00
6  Henley, M. Elizabeth         W71 SBM-AZ                   11:30.00
7  Daugherty, Bill              M70 YOSA-AZ                  12:00.00
8  White, Steve                 M64 SBM-AZ                   13:00.00
Heat 4 of 10 Timed Finals
1  Peterson, Glen               M75 SBM-AZ                   10:00.00
2  Fritz, Jill                  W72 SBM-AZ                    9:09.14
3  Howard, Joyce                W57 SBM-AZ                    9:00.00
4  Greywood, Ronald             M68 SBM-AZ                    8:45.00
5  Butler, Terese               W55 SBM-AZ                    9:00.00
6  Goodman, Corinna             W72 SBM-AZ                    9:00.00
7  Fritz, Jack                  M80 SBM-AZ                    9:21.09
8  Brabson, Win                 M77 SBM-AZ                   10:00.00
Heat 5 of 10 Timed Finals
1  Smith, Nancy                 W46 FAST-AZ                   8:29.50
2  Ketterer, Sue                W58 SCS-AZ                    8:05.15
3  Schifani, William            M65 CAQM-NM                   8:00.00
4  Schafer, Tricia              W43 PSC-AZ                    7:56.84
5  Worth, Al                    M77 SBM-AZ                    7:59.97
6  Gillies, Judy                W65 FORD-AZ                   8:00.00
7  Smith, Melvin                M70 PSM-PN                    8:10.11
8  Thompson, Ed                 M66 SBM-AZ                    8:45.00
Heat 6 of 10 Timed Finals
1  Bielek, Kacey                W22 CAQM-NM                   7:55.00
2  Taylor, David                M64 SBM-AZ                    7:45.00
3  Pierce, Ted                  M70 SBM-AZ                    7:30.00
4  Bailey, Hop                  M65 SBM-AZ                    7:10.00
5  Creswell-Liotta, Brenda      W50 PSC-AZ                    7:25.00
6  Everett, Douglas             M49 FORD-AZ                   7:30.00
7  Taylor, Thomas               M82 Unattached                7:48.50
8  Ladd, Maria                  W51 CAQM-NM                   7:55.10
Heat 7 of 10 Timed Finals
1  Profitt, Rachel              W34 SBM-AZ                    6:50.00
2  Tarajcak, Dan                M58 PSC-AZ                    6:45.55
3  Eddy, Christina              W31 FORD-AZ                   6:37.00
4  Rodriguez, Rick              M54 SBM-AZ                    6:30.00
5  Inboden, Jen                 W33 FAST-AZ                   6:35.94
6  Stern, Mimi                  W56 CAQM-NM                   6:40.00
7  Johnson, Sarah               W43 FORD-AZ                   6:50.00
8  Gort, Alex                   M47 Unattached                6:56.30
Heat 8 of 10 Timed Finals
1  Swingle, Kristen             W36 FORD-AZ                   6:25.00
2  Major, Becki                 W49 FORD-AZ                   6:10.99
3  Pranke, Bridget              W28 FORD-AZ                   6:05.00
4  Fazio, Heather               W42 PSC-AZ                    5:50.50
5  DeLozier, Anna               W49 Unattached                6:02.00
6  Gallagher, Kathy             W48 NAM                       6:10.00
7  Buffett, Patty               W39 CAQM-NM                   6:20.00
8  Hussey, June                 W51 SLN-AZ                    6:30.00
Heat 9 of 10 Timed Finals
1  Keleher, William             M50 CAQM-NM                   5:50.00
2  Cahoon, Bradley              M57 MMAC-AZ                   5:45.89
3  Morrison, Erin               W25 FORD-AZ                   5:40.00
4  Roth, Barry                  M58 FORD-AZ                   5:37.85
5  Gillilan, William            M41 CAQM-NM                   5:40.00
6  Herf, Lindsay                W33 PSC-AZ                    5:45.00
7  Duffield, Carolyn            W46 FORD-AZ                   5:50.00
8  Lanning, Bob                 M52 FORD-AZ                   5:50.00
Heat 10 of 10 Timed Finals
1  Gaylord, Edward              M39 CAQM-NM                   5:32.45
2  McCrohan, Alexander          M41 Unattached                5:25.00
3  Swick, John                  M29 SDM-AZ                    5:05.22
4  Dickson, Kurt                M45 SWS-AZ                    4:59.72
5  DeBiase, Terry               M48 Unattached                5:05.00
6  Shake, Scott                 M54 FORD-AZ                   5:22.00
7  Utsch, Jeff                  M45 FORD-AZ                   5:25.32
8  Hodson, Katy                 W21 SDM-AZ                    5:36.45

Event 3  Mixed 50 Yard Butterfly
=============================================================
Name                         Age Team
=============================================================
Heat 1 of 10 Timed Finals
1  Polak, Jeanie                W52 FORD-AZ                        NT
2  Stites, Jim                  M55 FORD-AZ                        NT
3  Deshler, Barbara             W61 CAQM-NM                   1:10.00
4  Butler, Terese               W55 SBM-AZ                      59.00
5  Vega, Pamela                 W40 Unattached                1:00.00
6  Shea, Peggy                  W59 SBM-AZ                         NT
7  Valair, Margaret             W54 SBM-AZ                         NT
8  Dozer, Teresa                W52 PSC-AZ                         NT
Heat 2 of 10 Timed Finals
1  Fritz, Jack                  M80 SBM-AZ                      51.45
2  Oppenheimer, Bill            M56 YOSA-AZ                     50.00
3  Weinberg, Wendy              W67 PSC-AZ                      48.86
4  Eighmy, Jeffrey              M65 SBM-AZ                      47.38
5  Altfeld, Clifford            M61 FORD-AZ                     48.84
6  Speer, Pam                   W61 SCGM-AZ                     49.56
7  Girard, Mikey                W59 FORD-AZ                     50.50
8  Ladd, Mark                   M51 CAQM-NM                     55.00
Heat 3 of 10 Timed Finals
1  Vargas, Daniel               M52 Unattached                  45.00
2  LeRoy, Richard               M72 SCGM-AZ                     44.00
3  Renno, Kathy                 W60 FORD-AZ                     43.00
4  Profitt, Steve               M72 SBM-AZ                      42.50
5  Strebig, Stan                M70 SBM-AZ                      42.61
6  Saad, Victoria               W47 CAQM-NM                     43.00
7  Moore, Jey                   M50 MMAC-AZ                     45.00
8  Bellem, Ray                  M76 PRES-AZ                     46.00
Heat 4 of 10 Timed Finals
1  Hoffman, Hank                M45 SDM-AZ                      40.00
2  Ryan, Liz                    W57 SLN-AZ                      39.80
3  Collier, Randie              W45 SLN-AZ                      38.01
4  Stern, Mimi                  W56 CAQM-NM                     37.50
5  Cluck, Jennifer              W41 YOSA-AZ                     38.00
6  Wheeler, Bill                M52 Unattached                  38.71
7  Wyles, Buck                  M66 SBM-AZ                      40.00
8  Case, Mary Ann               W73 SCS-AZ                      40.50
Heat 5 of 10 Timed Finals
1  Arnold, Jack                 M65 SBM-AZ                      37.00
2  Clark, Emily                 W30 CAQM-NM                     35.00
3  Wang, Ke                     M56 SBM-AZ                      34.00
4  Hussey, June                 W51 SLN-AZ                      33.50
5  Duffield, Carolyn            W46 FORD-AZ                     34.00
6  Buffett, Patty               W39 CAQM-NM                     35.00
7  Pranke, Bridget              W28 FORD-AZ                     35.49
8  Martin, Stephanie            W53 FORD-AZ                     37.00
Heat 6 of 10 Timed Finals
1  Herf, Lindsay                W33 PSC-AZ                      33.30
2  Gort, Alex                   M47 Unattached                  32.70
3  Cooney, Huntley              W52 Unattached                  32.50
4  Dawson-Cook, Susan           W50 SBM-AZ                      32.00
5  Rankin, Maureen              W42 PSC-AZ                      32.42
6  Decker, Teddy                W40 CAQM-NM                     32.53
7  Polak, Michael               M51 FORD-AZ                     33.00
8  Gallagher, Kathy             W48 NAM                         33.50
Heat 7 of 10 Timed Finals
1  Washburn, John               M50 FORD-AZ                     31.30
2  Schneider, Leah              W28 SDM-AZ                      31.00
3  Jurek, Susan                 W50 DTAM-AZ                     30.50
4  Salvatore, Jack              M62 PSC-AZ                      30.30
5  Sakamoto, Takumi             M23 PSC-AZ                      30.44
6  Franks, Michael              M55 SLN-AZ                      30.50
7  Ortiz, Keith                 M57 CAQM-NM                     31.28
8  Liotta, Robert               M61 PSC-AZ                      31.81
Heat 8 of 10 Timed Finals
1  Vorrasi, Catherine           W30 SBM-AZ                      30.00
2  Newton, Erick                M43 Unattached                  29.00
3  DiTolla, Robert              M58 FORD-AZ                     28.80
4  Baird, Jeff                  M53 PSC-AZ                      28.69
5  Hill, Laurel                 W44 MMAC-AZ                     28.70
6  Smith, Marion                W30 MMAC-AZ                     29.00
7  Beaver, Jack                 M40 PSC-AZ                      29.00
8  Oo, Aung Sann                M31 SDM-AZ                      30.00
Heat 9 of 10 Timed Finals
1  Kishi, Patrick               M22 FORD-AZ                     28.00
2  Urbatchka, Lindsey           W29 MMAC-AZ                     27.59
3  Benson, Stewart              M21 FORD-AZ                     27.50
4  Nicholas, Kent               M46 MMAC-AZ                     26.90
5  Thomas, Dan                  M40 ONEM-AZ                     26.95
6  Wilson, Robert               M61 CAQM-NM                     27.50
7  Stoughton, Jordan            M25 FORD-AZ                     28.00
8  Hafner, Paul                 M52 SDM-AZ                      28.00
Heat 10 of 10 Timed Finals
1  Ashbeck, Jeff                M38 FORD-AZ                     26.80
2  Brundage, Patrick            M46 MMAC-AZ                     25.76
3  Will, Christopher            M27 CAQM-NM                     24.50
4  DeBerry, Tyler               M29 FORD-AZ                     23.50
5  Melnick, Jesse               M40 FORD-AZ                     24.00
6  Valle, Marc                  M38 SDM-AZ                      25.60
7  Smith, Paul                  M53 MMAC-AZ                     26.50
8  Mozdzen, Michelle            W27 FORD-AZ                     26.85

Event 4  Mixed 100 Yard Backstroke
================================================================
Name                         Age Team
================================================================
Heat 1 of 7 Timed Finals
1
2
3  Crosby, April                W49 FORD-AZ                        NT
4  Schulz, Beverly              W70 SBM-AZ                         NT
5  Springer, Doug               M66 SBM-AZ                         NT
6  Smith, Laura                 W47 MMAC-AZ                        NT
7
8
Heat 2 of 7 Timed Finals
1  Cooper, Mary Anne            W98 SBM-AZ                         NT
2  Austin, Chris                W43 TSD2-AZ                   3:00.00
3  Bayly, Helen                 W76 FORD-AZ                   2:48.00
4  Tewksbury, Patricia          W72 SBM-AZ                    2:30.00
5  Henley, M. Elizabeth         W71 SBM-AZ                    2:30.00
6  Longo, John                  M88 SCS-AZ                    2:49.35
7  Listug, Mary                 W81 SBM-AZ                    3:03.00
8  Duringer, Richard            M72 Unattached                     NT
Heat 3 of 7 Timed Finals
1  Hahm, Martin                 M51 PSC-AZ                    2:11.11
2  Goodman, Corinna             W72 SBM-AZ                    2:00.00
3  Peterson, Glen               M75 SBM-AZ                    2:00.00
4  Miller, Jan                  W74 Unattached                1:58.00
5  Simon, Lynn                  W62 SBM-AZ                    2:00.00
6  Stigers, Penny               W66 SBM-AZ                    2:00.00
7  Kershaw, Leonard             M71 SBM-AZ                    2:10.00
8  Shea, Robert                 M65 SBM-AZ                    2:20.00
Heat 4 of 7 Timed Finals
1  Thompson, Ed                 M66 SBM-AZ                    1:50.00
2  Fritz, Jill                  W72 SBM-AZ                    1:47.98
3  Standlee, Becca              W31 SBM-AZ                    1:40.00
4  Deats, Barry                 M72 SBM-AZ                    1:39.00
5  Pierce, Ted                  M70 SBM-AZ                    1:40.00
6  Peterson, John               M35 SBM-AZ                    1:45.00
7  Tewksbury, Glenn             M79 SBM-AZ                    1:48.55
8  Howard, Joyce                W57 SBM-AZ                    1:58.00
Heat 5 of 7 Timed Finals
1  Everett, Douglas             M49 FORD-AZ                   1:35.00
2  Miller, Bob                  M83 Unattached                1:32.00
3  Surdoval, Nancy              W59 FORD-AZ                   1:30.00
4  Altman, Christie             W63 SDM-AZ                    1:25.00
5  LeRoy, Richard               M72 SCGM-AZ                   1:28.00
6  James, Katy                  W57 SDM-AZ                    1:30.00
7  Shea, Peggy                  W59 SBM-AZ                    1:35.00
8  Mitchell, Lucy               W64 FORD-AZ                   1:38.00
Heat 6 of 7 Timed Finals
1  DeLozier, Anna               W49 Unattached                1:16.00
2  Rankin, Maureen              W42 PSC-AZ                    1:14.42
3  Decker, Teddy                W40 CAQM-NM                   1:04.03
4  Gillilan, William            M41 CAQM-NM                   1:03.00
5  Farsjo, Celestena            W35 FORD-AZ                   1:04.00
6  Gleason, Katherine           W38 SDM-AZ                    1:05.99
7  Inboden, Jen                 W33 FAST-AZ                   1:15.02
8  Lerew, Teri                  W47 FORD-AZ                   1:16.55
Heat 7 of 7 Timed Finals
1  Shake, Scott                 M54 FORD-AZ                   1:01.50
2  Smith, Gordon                M27 MMAC-AZ                     59.00
3  Dickson, Kurt                M45 SWS-AZ                      57.92
4  Commings, Jeff               M39 PSC-AZ                      53.00
5  Will, Christopher            M27 CAQM-NM                     54.99
6  Gaylord, Edward              M39 CAQM-NM                     58.77
7  Sakamoto, Takumi             M23 PSC-AZ                    1:01.44
8  Utsch, Jeff                  M45 FORD-AZ                   1:02.59

Event 5  Mixed 200 Yard Breaststroke
=============================================================
Name                         Age Team
=============================================================
Heat 1 of 6 Timed Finals
1
2
3  Johnson, Sarah               W43 FORD-AZ                        NT
4  Cummock, Tracy               W50 SBM-AZ                         NT
5  Poleo, Tony                  M47 MMAC-AZ                        NT
6
7
8
Heat 2 of 6 Timed Finals
1  Dozer, Teresa                W52 PSC-AZ                         NT
2  Price, Richard               M81 SBM-AZ                         NT
3  Monroe, Thomas               M72 PSC-AZ                    5:00.40
4  Hahm, Martin                 M51 PSC-AZ                    4:22.44
5  Deshler, Barbara             W61 CAQM-NM                   4:40.00
6  Winn, Martha                 W76 SBM-AZ                    6:18.53
7  Waechter, Michael            M74 SBM-AZ                         NT
8  Wang, Karen                  W50 SBM-AZ                         NT
Heat 3 of 6 Timed Finals
1  Jaffe, Kristin               W75 SLN-AZ                    4:15.00
2  Brabson, Win                 M77 SBM-AZ                    4:10.00
3  Taylor, Thomas               M82 Unattached                4:08.25
4  Goodman, Corinna             W72 SBM-AZ                    4:00.00
5  Weinberg, Wendy              W67 PSC-AZ                    4:06.44
6  Miller, Jan                  W74 Unattached                4:10.00
7  Peter, Harold                M78 SBM-AZ                    4:10.00
8  Tarajcak, Dan                M58 PSC-AZ                    4:20.12
Heat 4 of 6 Timed Finals
1  Gillies, Judy                W65 FORD-AZ                   3:55.28
2  Ketterer, Sue                W58 SCS-AZ                    3:46.93
3  Bielek, Kacey                W22 CAQM-NM                   3:45.00
4  Bellem, Ray                  M76 PRES-AZ                   3:40.00
5  Taylor, David                M64 SBM-AZ                    3:40.00
6  Bolze, Joseph                M73 METR-MR                   3:45.00
7  Allison, Jack                M62 SBM-AZ                    3:50.00
8  Speer, Pam                   W61 SCGM-AZ                   3:56.20
Heat 5 of 6 Timed Finals
1  Clark, Emily                 W30 CAQM-NM                   3:30.00
2  Creswell-Liotta, Brenda      W50 PSC-AZ                    3:20.00
3  Ortiz, Keith                 M57 CAQM-NM                   2:51.26
4  Rankin, Maureen              W42 PSC-AZ                    2:46.42
5  Springer, Doug               M66 SBM-AZ                    2:50.00
6  Dawson-Cook, Susan           W50 SBM-AZ                    2:57.00
7  Ladd, Mark                   M51 CAQM-NM                   3:25.30
8  Wyles, Buck                  M66 SBM-AZ                    3:30.00
Heat 6 of 6 Timed Finals
1  Smith, Marion                W30 MMAC-AZ                   2:40.00
2  Hill, Laurel                 W44 MMAC-AZ                   2:32.56
3  Evans, Dave                  M52 SDM-AZ                    2:27.15
4  Swick, John                  M29 SDM-AZ                    2:19.49
5  Ashbeck, Jeff                M38 FORD-AZ                   2:24.50
6  Vargas, Daniel               M52 Unattached                2:30.00
7  Steen, Peter                 M43 CAQM-NM                   2:39.00
8  Baird, Jeff                  M53 PSC-AZ                    2:40.69

Event 6  Mixed 50 Yard Freestyle
=============================================================
Name                         Age Team
=============================================================
Heat 1 of 16 Timed Finals
1
2
3  Smith, Laura                 W47 MMAC-AZ                        NT
4  Valair, Margaret             W54 SBM-AZ                         NT
5  Polak, Jeanie                W52 FORD-AZ                        NT
6  Urbatchka, Lindsey           W29 MMAC-AZ                        NT
7
8
Heat 2 of 16 Timed Finals
1  Schulz, Beverly              W70 SBM-AZ                         NT
2  Listug, Mary                 W81 SBM-AZ                    1:15.00
3  Winn, Martha                 W76 SBM-AZ                    1:09.43
4  Wang, Karen                  W50 SBM-AZ                    1:00.00
5  Monroe, Thomas               M72 PSC-AZ                    1:00.10
6  Klein, Fred                  M96 SBM-AZ                    1:10.00
7  Pepek, Nancy                 W76 SBM-AZ                    1:30.00
8  Oswald, Jim                  M65 SBM-AZ                         NT
Heat 3 of 16 Timed Finals
1  Tewksbury, Patricia          W72 SBM-AZ                    1:00.00
2  Howland, Walter              M80 SBM-AZ                      57.00
3  Fore, Leslie                 W51 SBM-AZ                      50.00
4  Shea, Robert                 M65 SBM-AZ                      50.00
5  Cummock, Tracy               W50 SBM-AZ                      50.00
6  Pierce, Joan                 W67 SBM-AZ                      54.00
7  Bayly, Helen                 W76 FORD-AZ                     58.00
8  Austin, Chris                W43 TSD2-AZ                   1:00.00
Heat 4 of 16 Timed Finals
1  Vega, Pamela                 W40 Unattached                  45.00
2  Deshler, Barbara             W61 CAQM-NM                     44.00
3  Fritz, Jill                  W72 SBM-AZ                      40.10
4  Profitt, Rachel              W34 SBM-AZ                      40.00
5  Peterson, Glen               M75 SBM-AZ                      40.00
6  Breen, Deberah               W58 SBM-AZ                      42.00
7  Stigers, Penny               W66 SBM-AZ                      45.00
8  White, Steve                 M64 SBM-AZ                      50.00
Heat 5 of 16 Timed Finals
1  Campbell, Carolyn            W54 FORD-AZ                     39.00
2  Fritz, Jack                  M80 SBM-AZ                      38.10
3  Altfeld, Clifford            M61 FORD-AZ                     37.00
4  Peterson, John               M35 SBM-AZ                      37.00
5  Bielek, Kacey                W22 CAQM-NM                     37.00
6  Profitt, Steve               M72 SBM-AZ                      37.00
7  Howard, Joyce                W57 SBM-AZ                      39.00
8  Standlee, Becca              W31 SBM-AZ                      39.00
Heat 6 of 16 Timed Finals
1  Case, Mary Ann               W73 SCS-AZ                      36.72
2  Deats, Barry                 M72 SBM-AZ                      36.00
3  Peterson, Sarah              W31 SBM-AZ                      36.00
4  Crosby, April                W49 FORD-AZ                     35.77
5  Renno, Kathy                 W60 FORD-AZ                     36.00
6  Butler, Terese               W55 SBM-AZ                      36.00
7  Wheeler, Bill                M52 Unattached                  36.10
8  Tewksbury, Glenn             M79 SBM-AZ                      36.86
Heat 7 of 16 Timed Finals
1  Uhlir, Donald                M55 FORD-AZ                     35.00
2  Saad, Victoria               W47 CAQM-NM                     35.00
3  Schifani, William            M65 CAQM-NM                     35.00
4  Shea, Peggy                  W59 SBM-AZ                      34.00
5  Snyder, Edward               M69 SBM-AZ                      34.00
6  Ryan, Liz                    W57 SLN-AZ                      35.00
7  Cluck, Jennifer              W41 YOSA-AZ                     35.00
8  Collier, Randie              W45 SLN-AZ                      35.35
Heat 8 of 16 Timed Finals
1  Eddy, Christina              W31 FORD-AZ                     34.00
2  Eighmy, Jeffrey              M65 SBM-AZ                      33.90
3  Bolze, Joseph                M73 METR-MR                     33.00
4  James, Katy                  W57 SDM-AZ                      33.00
5  Wyles, Buck                  M66 SBM-AZ                      33.00
6  Bailey, Hop                  M65 SBM-AZ                      33.00
7  Hoffman, Hank                M45 SDM-AZ                      34.00
8  Ziarnik, William             M51 YOSA-AZ                     34.00
Heat 9 of 16 Timed Finals
1  Arnold, Jack                 M65 SBM-AZ                      32.00
2  Pranke, Bridget              W28 FORD-AZ                     31.13
3  Schneider, Leah              W28 SDM-AZ                      31.00
4  Ferko, Christopher           M55 SBM-AZ                      31.00
5  Moore, Jey                   M50 MMAC-AZ                     31.00
6  Oppenheimer, Bill            M56 YOSA-AZ                     31.00
7  Johnson, Sarah               W43 FORD-AZ                     31.50
8  LeRoy, Richard               M72 SCGM-AZ                     32.00
Heat 10 of 16 Timed Finals
1  Altman, Christie             W63 SDM-AZ                      30.50
2  Worth, Al                    M77 SBM-AZ                      30.32
3  Keleher, William             M50 CAQM-NM                     29.99
4  Cooney, Huntley              W52 Unattached                  29.90
5  Stern, Mimi                  W56 CAQM-NM                     29.97
6  Hussey, June                 W51 SLN-AZ                      30.00
7  Girard, Mikey                W59 FORD-AZ                     30.50
8  Liotta, Robert               M61 PSC-AZ                      30.77
Heat 11 of 16 Timed Finals
1  Rodriguez, Rick              M54 SBM-AZ                      29.00
2  Allison, Jack                M62 SBM-AZ                      29.00
3  Gallagher, Kathy             W48 NAM                         28.50
4  Gort, Alex                   M47 Unattached                  28.40
5  Sakamoto, Takumi             M23 PSC-AZ                      28.44
6  Major, Becki                 W49 FORD-AZ                     28.99
7  Clark, Emily                 W30 CAQM-NM                     29.00
8  Swingle, Kristen             W36 FORD-AZ                     29.50
Heat 12 of 16 Timed Finals
1  Sanders, Michael             M40 ONEM-AZ                     28.13
2  Oo, Aung Sann                M31 SDM-AZ                      28.00
3  Baird, Jeff                  M53 PSC-AZ                      27.69
4  Salvatore, Jack              M62 PSC-AZ                      27.50
5  Gleason, Katherine           W38 SDM-AZ                      27.60
6  Smith, Marion                W30 MMAC-AZ                     28.00
7  Duffield, Carolyn            W46 FORD-AZ                     28.00
8  Washburn, John               M50 FORD-AZ                     28.20
Heat 13 of 16 Timed Finals
1  Hodson, Katy                 W21 SDM-AZ                      27.10
2  Franks, Michael              M55 SLN-AZ                      27.00
3  Morrison, Erin               W25 FORD-AZ                     26.43
4  Mozdzen, Michelle            W27 FORD-AZ                     25.78
5  Vorrasi, Catherine           W30 SBM-AZ                      26.00
6  Herrmann, Mark               M45 YOSA-AZ                     26.50
7  Newton, Erick                M43 Unattached                  27.00
8  Winter, Larry                M65 FORD-AZ                     27.31
Heat 14 of 16 Timed Finals
1  Polak, Michael               M51 FORD-AZ                     25.50
2  Gaylord, Edward              M39 CAQM-NM                     25.23
3  Buehner, Garrett             M27 YOSA-AZ                     25.00
4  Poleo, Tony                  M47 MMAC-AZ                     24.64
5  Beaver, Jack                 M40 PSC-AZ                      24.99
6  Kishi, Patrick               M22 FORD-AZ                     25.00
7  Farsjo, Celestena            W35 FORD-AZ                     25.30
8  Decker, Teddy                W40 CAQM-NM                     25.60
Heat 15 of 16 Timed Finals
1  Wilson, Robert               M61 CAQM-NM                     24.50
2  Smith, Paul                  M53 MMAC-AZ                     24.50
3  Brundage, Patrick            M46 MMAC-AZ                     24.24
4  Thomas, Dan                  M40 ONEM-AZ                     24.12
5  Steen, Peter                 M43 CAQM-NM                     24.15
6  Gillilan, William            M41 CAQM-NM                     24.25
7  Nicholas, Kent               M46 MMAC-AZ                     24.50
8  Stoughton, Jordan            M25 FORD-AZ                     24.50
Heat 16 of 16 Timed Finals
1  Hafner, Paul                 M52 SDM-AZ                      24.00
2  Valle, Marc                  M38 SDM-AZ                      23.44
3  Will, Christopher            M27 CAQM-NM                     22.99
4  DeBerry, Tyler               M29 FORD-AZ                     21.50
5  Melnick, Jesse               M40 FORD-AZ                     21.96
6  DeBiase, Terry               M48 Unattached                  23.00
7  Utsch, Jeff                  M45 FORD-AZ                     23.67
8  Roth, Barry                  M58 FORD-AZ                     24.12

Event 7  Mixed 100 Yard Butterfly
=============================================================
Name                         Age Team
=============================================================
Heat 1 of 5 Timed Finals
1
2  Cahoon, Bradley              M57 MMAC-AZ                        NT
3  Bellem, Ray                  M76 PRES-AZ                   2:00.00
4  Schafer, Tricia              W43 PSC-AZ                    1:55.60
5  Weinberg, Wendy              W67 PSC-AZ                    1:57.69
6  Hahm, Martin                 M51 PSC-AZ                    2:11.11
7  Smith, Nancy                 W46 FAST-AZ                        NT
8
Heat 2 of 5 Timed Finals
1  Case, Mary Ann               W73 SCS-AZ                    1:42.31
2  Tarajcak, Dan                M58 PSC-AZ                    1:35.05
3  Creswell-Liotta, Brenda      W50 PSC-AZ                    1:34.99
4  Martin, Stephanie            W53 FORD-AZ                   1:25.00
5  Hoffman, Hank                M45 SDM-AZ                    1:30.00
6  Bolze, Joseph                M73 METR-MR                   1:35.00
7  Eighmy, Jeffrey              M65 SBM-AZ                    1:40.00
8  Mitchell, Lucy               W64 FORD-AZ                   1:45.00
Heat 3 of 5 Timed Finals
1  Dawson-Cook, Susan           W50 SBM-AZ                    1:15.00
2  Jurek, Susan                 W50 DTAM-AZ                   1:12.50
3  Schneider, Leah              W28 SDM-AZ                    1:09.00
4  Lanning, Bob                 M52 FORD-AZ                   1:07.00
5  Ortiz, Keith                 M57 CAQM-NM                   1:08.97
6  Salvatore, Jack              M62 PSC-AZ                    1:10.50
7  Morrison, Erin               W25 FORD-AZ                   1:14.17
8  Wang, Ke                     M56 SBM-AZ                    1:25.00
Heat 4 of 5 Timed Finals
1  Howard, Patrick              M44 Unattached                1:05.00
2  Mozdzen, Michelle            W27 FORD-AZ                   1:03.55
3  DiTolla, Robert              M58 FORD-AZ                   1:02.90
4  Urbatchka, Lindsey           W29 MMAC-AZ                     59.88
5  Hill, Laurel                 W44 MMAC-AZ                   1:02.17
6  Vargas, Daniel               M52 Unattached                1:03.00
7  Beaver, Jack                 M40 PSC-AZ                    1:05.00
8  Hodson, Katy                 W21 SDM-AZ                    1:05.35
Heat 5 of 5 Timed Finals
1  Hafner, Paul                 M52 SDM-AZ                      58.90
2  Smith, Gordon                M27 MMAC-AZ                     58.00
3  Will, Christopher            M27 CAQM-NM                     54.99
4  DeBerry, Tyler               M29 FORD-AZ                     53.00
5  DeBiase, Terry               M48 Unattached                  53.50
6  Valle, Marc                  M38 SDM-AZ                      56.67
7  Ashbeck, Jeff                M38 FORD-AZ                     58.25
8  Benson, Stewart              M21 FORD-AZ                     59.00

Event 8  Mixed 50 Yard Backstroke
=============================================================
Name                         Age Team
=============================================================
Heat 1 of 11 Timed Finals
1
2
3  Stoughton, Jordan            M25 FORD-AZ                        NT
4  Melnick, Jesse               M40 FORD-AZ                        NT
5  Peterson, Sarah              W31 SBM-AZ                         NT
6
7
8
Heat 2 of 11 Timed Finals
1
2  Crosby, April                W49 FORD-AZ                        NT
3  Dozer, Teresa                W52 PSC-AZ                         NT
4  Pierce, Ted                  M70 SBM-AZ                         NT
5  Breen, Deberah               W58 SBM-AZ                         NT
6  Major, Becki                 W49 FORD-AZ                        NT
7  Smith, Laura                 W47 MMAC-AZ                        NT
8
Heat 3 of 11 Timed Finals
1  Henley, M. Elizabeth         W71 SBM-AZ                         NT
2  Cooper, Mary Anne            W98 SBM-AZ                         NT
3  Klein, Fred                  M96 SBM-AZ                    1:40.00
4  Monroe, Thomas               M72 PSC-AZ                    1:10.30
5  Listug, Mary                 W81 SBM-AZ                    1:18.00
6  Pepek, Nancy                 W76 SBM-AZ                    2:00.00
7  Duringer, Richard            M72 Unattached                     NT
8  Schulz, Beverly              W70 SBM-AZ                         NT
Heat 4 of 11 Timed Finals
1  Pierce, Joan                 W67 SBM-AZ                    1:10.00
2  Bayly, Helen                 W76 FORD-AZ                   1:06.00
3  Deshler, Barbara             W61 CAQM-NM                   1:05.00
4  Shea, Robert                 M65 SBM-AZ                    1:00.00
5  Fore, Leslie                 W51 SBM-AZ                    1:05.00
6  Tewksbury, Patricia          W72 SBM-AZ                    1:05.00
7  Austin, Chris                W43 TSD2-AZ                   1:10.00
8  Howland, Walter              M80 SBM-AZ                    1:10.00
Heat 5 of 11 Timed Finals
1  Ladd, Mark                   M51 CAQM-NM                   1:00.00
2  Stigers, Penny               W66 SBM-AZ                      55.00
3  Peterson, Glen               M75 SBM-AZ                      55.00
4  Case, Mary Ann               W73 SCS-AZ                      51.47
5  Profitt, Steve               M72 SBM-AZ                      55.00
6  Greywood, Ronald             M68 SBM-AZ                      55.00
7  Simon, Lynn                  W62 SBM-AZ                      58.00
8  Kershaw, Leonard             M71 SBM-AZ                    1:00.00
Heat 6 of 11 Timed Finals
1  Oppenheimer, Bill            M56 YOSA-AZ                     50.00
2  Standlee, Becca              W31 SBM-AZ                      49.50
3  Fritz, Jill                  W72 SBM-AZ                      48.44
4  Wheeler, Bill                M52 Unattached                  47.89
5  Speer, Pam                   W61 SCGM-AZ                     48.23
6  Tewksbury, Glenn             M79 SBM-AZ                      48.81
7  Hoffman, Hank                M45 SDM-AZ                      50.00
8  Altfeld, Clifford            M61 FORD-AZ                     51.30
Heat 7 of 11 Timed Finals
1  Uhlir, Donald                M55 FORD-AZ                     45.00
2  Miller, Bob                  M83 Unattached                  44.00
3  Peterson, John               M35 SBM-AZ                      44.00
4  Washburn, John               M50 FORD-AZ                     43.00
5  Shea, Peggy                  W59 SBM-AZ                      43.00
6  Deats, Barry                 M72 SBM-AZ                      44.00
7  Thompson, Ed                 M66 SBM-AZ                      45.00
8  Everett, Douglas             M49 FORD-AZ                     45.00
Heat 8 of 11 Timed Finals
1  Cluck, Jennifer              W41 YOSA-AZ                     42.00
2  Eddy, Christina              W31 FORD-AZ                     41.00
3  Surdoval, Nancy              W59 FORD-AZ                     40.00
4  Altman, Christie             W63 SDM-AZ                      39.50
5  Clark, Emily                 W30 CAQM-NM                     40.00
6  Arnold, Jack                 M65 SBM-AZ                      40.00
7  Profitt, Rachel              W34 SBM-AZ                      42.00
8  Goede, Rachel                W29 Unattached                  42.62
Heat 9 of 11 Timed Finals
1  Liotta, Robert               M61 PSC-AZ                      36.80
2  Lerew, Teri                  W47 FORD-AZ                     35.05
3  Buffett, Patty               W39 CAQM-NM                     35.00
4  Inboden, Jen                 W33 FAST-AZ                     33.90
5  Rankin, Maureen              W42 PSC-AZ                      34.42
6  Springer, Doug               M66 SBM-AZ                      35.00
7  DeLozier, Anna               W49 Unattached                  35.37

8  James, Katy                  W57 SDM-AZ                      37.00
Heat 10 of 11 Timed Finals
1  Oo, Aung Sann                M31 SDM-AZ                      31.00
2  Wilson, Robert               M61 CAQM-NM                     30.00
3  Benson, Stewart              M21 FORD-AZ                     30.00
4  Sakamoto, Takumi             M23 PSC-AZ                      29.44
5  Farsjo, Celestena            W35 FORD-AZ                     29.50
6  Smith, Paul                  M53 MMAC-AZ                     30.00
7  Steen, Peter                 M43 CAQM-NM                     30.50
8  Gleason, Katherine           W38 SDM-AZ                      31.35
Heat 11 of 11 Timed Finals
1  Decker, Teddy                W40 CAQM-NM                     29.10
2  Gillilan, William            M41 CAQM-NM                     29.00
3  Brundage, Patrick            M46 MMAC-AZ                     28.36
4  Smith, Gordon                M27 MMAC-AZ                     27.00
5  Dickson, Kurt                M45 SWS-AZ                      27.92
6  Kishi, Patrick               M22 FORD-AZ                     29.00
7  Shake, Scott                 M54 FORD-AZ                     29.00
8  Thomas, Dan                  M40 ONEM-AZ                     29.18

Event 9  Mixed 200 Yard Freestyle
=============================================================
Name                         Age Team
=============================================================
Heat 1 of 12 Timed Finals
1
2  Stoughton, Jordan            M25 FORD-AZ                        NT
3  Melnick, Jesse               M40 FORD-AZ                        NT
4  Stites, Jim                  M55 FORD-AZ                        NT
5  Valair, Margaret             W54 SBM-AZ                         NT
6  Vorrasi, Catherine           W30 SBM-AZ                         NT
7
8
Heat 2 of 12 Timed Finals
1  Monroe, Thomas               M72 PSC-AZ                    5:00.00
2  Bayly, Helen                 W76 FORD-AZ                   4:50.00
3  Henley, M. Elizabeth         W71 SBM-AZ                    4:28.00
4  Wagner, Diane                W65 SBM-AZ                    4:00.00
5  Bivens, Rodger               M71 SBM-AZ                    4:20.00
6  Austin, Chris                W43 TSD2-AZ                   4:30.00
7  Longo, John                  M88 SCS-AZ                    4:58.07
8  Price, Richard               M81 SBM-AZ                         NT
Heat 3 of 12 Timed Finals
1  Kershaw, Leonard             M71 SBM-AZ                    4:00.00
2  Goodman, Corinna             W72 SBM-AZ                    3:50.00
3  Butler, Terese               W55 SBM-AZ                    3:45.00
4  Fritz, Jack                  M80 SBM-AZ                    3:30.35
5  Lowe, David                  M65 SBM-AZ                    3:40.00
6  Brabson, Win                 M77 SBM-AZ                    3:45.00
7  Stigers, Penny               W66 SBM-AZ                    3:50.00
8  White, Steve                 M64 SBM-AZ                    4:00.00
Heat 4 of 12 Timed Finals
1  Simon, Lynn                  W62 SBM-AZ                    3:30.00
2  Howard, Joyce                W57 SBM-AZ                    3:20.00
3  Smith, Melvin                M70 PSM-PN                    3:15.15
4  Mitchell, Lucy               W64 FORD-AZ                   3:15.00
5  Smith, Nancy                 W46 FAST-AZ                   3:15.00
6  Profitt, Steve               M72 SBM-AZ                    3:16.00
7  Strebig, Stan                M70 SBM-AZ                    3:28.12
8  Gallardo, Muffie             W52 YOSA-AZ                   3:30.00
Heat 5 of 12 Timed Finals
1  Greywood, Ronald             M68 SBM-AZ                    3:10.00
2  Breen, Deberah               W58 SBM-AZ                    3:10.00
3  Renno, Kathy                 W60 FORD-AZ                   3:05.00
4  Miller, Bob                  M83 Unattached                3:04.00
5  Thompson, Ed                 M66 SBM-AZ                    3:05.00
6  Tewksbury, Glenn             M79 SBM-AZ                    3:07.63
7  Ladd, Maria                  W51 CAQM-NM                   3:10.00
8  Girard, Mikey                W59 FORD-AZ                   3:15.00
Heat 6 of 12 Timed Finals
1  Schafer, Tricia              W43 PSC-AZ                    3:00.90
2  Eighmy, Jeffrey              M65 SBM-AZ                    3:00.00
3  Wyles, Buck                  M66 SBM-AZ                    3:00.00
4  Gillies, Judy                W65 FORD-AZ                   2:58.00
5  Peterson, John               M35 SBM-AZ                    3:00.00
6  Profitt, Rachel              W34 SBM-AZ                    3:00.00
7  Ketterer, Sue                W58 SCS-AZ                    3:00.67
8  Ferko, Christopher           M55 SBM-AZ                    3:01.00
Heat 7 of 12 Timed Finals
1  Altfeld, Clifford            M61 FORD-AZ                   2:55.00
2  Pierce, Ted                  M70 SBM-AZ                    2:52.00
3  Wang, Ke                     M56 SBM-AZ                    2:50.00
4  Bailey, Hop                  M65 SBM-AZ                    2:42.00
5  Schifani, William            M65 CAQM-NM                   2:45.00
6  Saad, Victoria               W47 CAQM-NM                   2:50.00
7  Taylor, David                M64 SBM-AZ                    2:55.00
8  Worth, Al                    M77 SBM-AZ                    2:56.90
Heat 8 of 12 Timed Finals
1  Altman, Christie             W63 SDM-AZ                    2:40.00
2  Johnson, Sarah               W43 FORD-AZ                   2:35.00
3  Allison, Jack                M62 SBM-AZ                    2:30.00
4  Uhlir, Donald                M55 FORD-AZ                   2:30.00
5  Rodriguez, Rick              M54 SBM-AZ                    2:30.00
6  Eddy, Christina              W31 FORD-AZ                   2:33.00
7  Snyder, Edward               M69 SBM-AZ                    2:40.00
8  Creswell-Liotta, Brenda      W50 PSC-AZ                    2:40.31
Heat 9 of 12 Timed Finals
1  Winter, Larry                M65 FORD-AZ                   2:27.00
2  Stern, Mimi                  W56 CAQM-NM                   2:24.30
3  Dawson-Cook, Susan           W50 SBM-AZ                    2:21.00
4  Buffett, Patty               W39 CAQM-NM                   2:20.00
5  Baird, Jeff                  M53 PSC-AZ                    2:20.69
6  Swingle, Kristen             W36 FORD-AZ                   2:21.00
7  Gort, Alex                   M47 Unattached                2:24.50
8  Inboden, Jen                 W33 FAST-AZ                   2:28.22
Heat 10 of 12 Timed Finals
1  Polak, Michael               M51 FORD-AZ                   2:20.00
2  Keleher, William             M50 CAQM-NM                   2:18.00
3  Gallagher, Kathy             W48 NAM                       2:15.00
4  Nicholas, Kent               M46 MMAC-AZ                   2:12.00
5  Duffield, Carolyn            W46 FORD-AZ                   2:12.00
6  Major, Becki                 W49 FORD-AZ                   2:15.99
7  Pranke, Bridget              W28 FORD-AZ                   2:19.00
8  Newton, Erick                M43 Unattached                2:20.00
Heat 11 of 12 Timed Finals
1  Buehner, Garrett             M27 YOSA-AZ                   2:10.00
2  Herf, Lindsay                W33 PSC-AZ                    2:10.00
3  Farsjo, Celestena            W35 FORD-AZ                   2:08.00
4  Morrison, Erin               W25 FORD-AZ                   2:04.08
5  Beaver, Jack                 M40 PSC-AZ                    2:05.00
6  Cahoon, Bradley              M57 MMAC-AZ                   2:09.00
7  Schneider, Leah              W28 SDM-AZ                    2:10.00
8  Sanders, Michael             M40 ONEM-AZ                   2:10.00
Heat 12 of 12 Timed Finals
1  Valle, Marc                  M38 SDM-AZ                    1:59.28
2  Hafner, Paul                 M52 SDM-AZ                    1:57.00
3  Swick, John                  M29 SDM-AZ                    1:50.38
4  Commings, Jeff               M39 PSC-AZ                    1:48.00
5  DeBiase, Terry               M48 Unattached                1:49.00
6  Utsch, Jeff                  M45 FORD-AZ                   1:55.67
7  Steen, Peter                 M43 CAQM-NM                   1:58.61
8  Roth, Barry                  M58 FORD-AZ                   2:01.74

Event 10  Mixed 400 Yard IM
=============================================================
Name                         Age Team
=============================================================
Heat 1 of 4 Timed Finals
1
2  Dozer, Teresa                W52 PSC-AZ                         NT
3  Stites, Jim                  M55 FORD-AZ                        NT
4  Springer, Doug               M66 SBM-AZ                         NT
5  Surdoval, Nancy              W59 FORD-AZ                        NT
6  Polak, Jeanie                W52 FORD-AZ                        NT
7
8
Heat 2 of 4 Timed Finals
1  Winter, Larry                M65 FORD-AZ                   8:30.00
2  Bellem, Ray                  M76 PRES-AZ                   8:00.00
3  Bielek, Kacey                W22 CAQM-NM                   7:30.00
4  Schafer, Tricia              W43 PSC-AZ                    7:24.48
5  Bolze, Joseph                M73 METR-MR                   7:30.00
6  Tarajcak, Dan                M58 PSC-AZ                    7:52.40
7  Miller, Jan                  W74 Unattached                8:10.00
8  Hahm, Martin                 M51 PSC-AZ                   11:22.44
Heat 3 of 4 Timed Finals
1  LeRoy, Richard               M72 SCGM-AZ                   7:06.00
2  Lerew, Teri                  W47 FORD-AZ                   5:53.94
3  Wilson, Robert               M61 CAQM-NM                   5:40.00
4  DeLozier, Anna               W49 Unattached                5:30.00
5  DiTolla, Robert              M58 FORD-AZ                   5:30.00
6  Ortiz, Keith                 M57 CAQM-NM                   5:40.34
7  James, Katy                  W57 SDM-AZ                    6:40.00
8  Ladd, Mark                   M51 CAQM-NM                   7:20.00
Heat 4 of 4 Timed Finals
1  Shake, Scott                 M54 FORD-AZ                   4:55.00
2  Swick, John                  M29 SDM-AZ                    4:42.89
3  Dickson, Kurt                M45 SWS-AZ                    4:35.72
4  Brundage, Patrick            M46 MMAC-AZ                   4:30.00
5  Ashbeck, Jeff                M38 FORD-AZ                   4:35.30
6  Gaylord, Edward              M39 CAQM-NM                   4:40.00
7  Hill, Laurel                 W44 MMAC-AZ                   4:52.89
8  Evans, Dave                  M52 SDM-AZ                    4:59.00

Event 15  Mixed 200 Yard IM
=============================================================
Name                         Age Team
=============================================================
Heat 1 of 7 Timed Finals
1
2  Smith, Nancy                 W46 FAST-AZ                        NT
3  Springer, Doug               M66 SBM-AZ                         NT
4  Everett, Douglas             M49 FORD-AZ                   4:00.00
5  Hahm, Martin                 M51 PSC-AZ                    4:14.41
6  Dozer, Teresa                W52 PSC-AZ                         NT
7  Miller, Josh                 M30 Unattached                     NT
8
Heat 2 of 7 Timed Finals
1  Weinberg, Wendy              W67 PSC-AZ                    3:56.68
2  Speer, Pam                   W61 SCGM-AZ                   3:41.00
3  Taylor, David                M64 SBM-AZ                    3:40.00
4  Altfeld, Clifford            M61 FORD-AZ                   3:35.00
5  Wyles, Buck                  M66 SBM-AZ                    3:40.00
6  Goodman, Corinna             W72 SBM-AZ                    3:40.00
7  Bellem, Ray                  M76 PRES-AZ                   3:50.00
8  Miller, Jan                  W74 Unattached                3:58.00
Heat 3 of 7 Timed Finals
1  Oppenheimer, Bill            M56 YOSA-AZ                   3:30.00
2  Tarajcak, Dan                M58 PSC-AZ                    3:25.07
3  Ladd, Mark                   M51 CAQM-NM                   3:20.67
4  Eighmy, Jeffrey              M65 SBM-AZ                    3:15.00
5  LeRoy, Richard               M72 SCGM-AZ                   3:20.00
6  Surdoval, Nancy              W59 FORD-AZ                   3:25.00
7  Bolze, Joseph                M73 METR-MR                   3:30.00
8  Hoffman, Hank                M45 SDM-AZ                    3:33.00
Heat 4 of 7 Timed Finals
1  Wheeler, Bill                M52 Unattached                3:02.26
2  Stern, Mimi                  W56 CAQM-NM                   2:55.01
3  Polak, Michael               M51 FORD-AZ                   2:50.00
4  Dawson-Cook, Susan           W50 SBM-AZ                    2:40.00
5  Liotta, Robert               M61 PSC-AZ                    2:49.99
6  Jurek, Susan                 W50 DTAM-AZ                   2:55.00
7  Schneider, Leah              W28 SDM-AZ                    3:00.00
8  Cluck, Jennifer              W41 YOSA-AZ                   3:12.00
Heat 5 of 7 Timed Finals
1  Herf, Lindsay                W33 PSC-AZ                    2:40.00
2  Rankin, Maureen              W42 PSC-AZ                    2:38.42
3  Ortiz, Keith                 M57 CAQM-NM                   2:36.68
4  Black, Bridget               W47 FORD-AZ                   2:35.50
5  Morrison, Erin               W25 FORD-AZ                   2:35.50
6  Decker, Teddy                W40 CAQM-NM                   2:37.43
7  Gallagher, Kathy             W48 NAM                       2:40.00
8  DeLozier, Anna               W49 Unattached                2:40.00
Heat 6 of 7 Timed Finals
1  Beaver, Jack                 M40 PSC-AZ                    2:30.00
2  Hafner, Paul                 M52 SDM-AZ                    2:30.00
3  Baird, Jeff                  M53 PSC-AZ                    2:28.69
4  Howard, Patrick              M44 Unattached                2:25.00
5  Gleason, Katherine           W38 SDM-AZ                    2:26.17
6  Wilson, Robert               M61 CAQM-NM                   2:29.00
7  Oo, Aung Sann                M31 SDM-AZ                    2:30.00
8  DiTolla, Robert              M58 FORD-AZ                   2:30.00
Heat 7 of 7 Timed Finals
1  Gillilan, William            M41 CAQM-NM                   2:20.00
2  Will, Christopher            M27 CAQM-NM                   2:09.99
3  Gaylord, Edward              M39 CAQM-NM                   2:07.42
4  Commings, Jeff               M39 PSC-AZ                    1:57.00
5  DeBiase, Terry               M48 Unattached                2:05.00
6  Swick, John                  M29 SDM-AZ                    2:08.16
7  Smith, Gordon                M27 MMAC-AZ                   2:15.00
8  Hast, Michael                M42 YOSA-AZ                   2:20.00

Event 16  Mixed 100 Yard Breaststroke
=============================================================
Name                         Age Team
=============================================================
Heat 1 of 10 Timed Finals
1
2  Stoughton, Jordan            M25 FORD-AZ                        NT
3  Melnick, Jesse               M40 FORD-AZ                        NT
4  Crosby, April                W49 FORD-AZ                        NT
5  Major, Becki                 W49 FORD-AZ                        NT
6  Miller, Josh                 M30 Unattached                     NT
7
8
Heat 2 of 10 Timed Finals
1  Dozer, Teresa                W52 PSC-AZ                         NT
2  Price, Richard               M81 SBM-AZ                         NT
3  Monroe, Thomas               M72 PSC-AZ                    2:50.00
4  Winn, Martha                 W76 SBM-AZ                    2:43.31
5  Daugherty, Bill              M70 YOSA-AZ                   2:45.00
6  Austin, Chris                W43 TSD2-AZ                   3:15.00
7  Waechter, Michael            M74 SBM-AZ                         NT
8  Polak, Jeanie                W52 FORD-AZ                        NT
Heat 3 of 10 Timed Finals
1  Wang, Karen                  W50 SBM-AZ                    2:30.00
2  Deshler, Barbara             W61 CAQM-NM                   2:20.00
3  Witwer, Jeff                 M68 SBM-AZ                    2:15.00
4  Peterson, Glen               M75 SBM-AZ                    2:10.00
5  Wagner, Diane                W65 SBM-AZ                    2:15.00
6  Fritz, Jack                  M80 SBM-AZ                    2:18.26
7  Fore, Leslie                 W51 SBM-AZ                    2:24.00
8  Cummock, Tracy               W50 SBM-AZ                    2:40.00
Heat 4 of 10 Timed Finals
1  Hahm, Martin                 M51 PSC-AZ                    2:08.06
2  Brabson, Win                 M77 SBM-AZ                    2:00.00
3  Weinberg, Wendy              W67 PSC-AZ                    1:52.98
4  Peter, Harold                M78 SBM-AZ                    1:50.00
5  Tarajcak, Dan                M58 PSC-AZ                    1:52.11
6  Profitt, Steve               M72 SBM-AZ                    1:55.00
7  Oppenheimer, Bill            M56 YOSA-AZ                   2:00.00
8  Howard, Joyce                W57 SBM-AZ                    2:10.00
Heat 5 of 10 Timed Finals
1  Butler, Terese               W55 SBM-AZ                    1:50.00
2  Jaffe, Kristin               W75 SLN-AZ                    1:48.00
3  Ketterer, Sue                W58 SCS-AZ                    1:45.32
4  Bielek, Kacey                W22 CAQM-NM                   1:45.00
5  Bellem, Ray                  M76 PRES-AZ                   1:45.00
6  Goodman, Corinna             W72 SBM-AZ                    1:47.00
7  Gillies, Judy                W65 FORD-AZ                   1:48.67
8  Miller, Jan                  W74 Unattached                1:50.00
Heat 6 of 10 Timed Finals
1  Kissman, Gord                M62 Unattached                1:43.50
2  Clark, Emily                 W30 CAQM-NM                   1:40.00
3  Taylor, David                M64 SBM-AZ                    1:40.00
4  Allison, Jack                M62 SBM-AZ                    1:40.00
5  Altman, Christie             W63 SDM-AZ                    1:40.00
6  Bolze, Joseph                M73 METR-MR                   1:40.00
7  Saad, Victoria               W47 CAQM-NM                   1:43.00
8  Kissman, Darien              W62 Unattached                1:45.00
Heat 7 of 10 Timed Finals
1  Peterson, Sarah              W31 SBM-AZ                    1:40.00
2  Ladd, Mark                   M51 CAQM-NM                   1:33.36
3  Girard, Mikey                W59 FORD-AZ                   1:30.00
4  Hussey, June                 W51 SLN-AZ                    1:30.00
5  Gort, Alex                   M47 Unattached                1:30.00
6  Creswell-Liotta, Brenda      W50 PSC-AZ                    1:31.03
7  James, Katy                  W57 SDM-AZ                    1:40.00
8  Rodriguez, Rick              M54 SBM-AZ                    1:40.00
Heat 8 of 10 Timed Finals
1  Ziarnik, William             M51 YOSA-AZ                   1:23.00
2  Dannenberg, James            M68 WMAC-WI                   1:22.00
3  Dawson-Cook, Susan           W50 SBM-AZ                    1:19.00
4  Hodson, Katy                 W21 SDM-AZ                    1:16.62
5  Schneider, Leah              W28 SDM-AZ                    1:17.95
6  Herf, Lindsay                W33 PSC-AZ                    1:22.00
7  Johnson, Sarah               W43 FORD-AZ                   1:23.00
8  Black, Bridget               W47 FORD-AZ                   1:29.30
Heat 9 of 10 Timed Finals
1  Rankin, Maureen              W42 PSC-AZ                    1:15.42
2  Lanning, Bob                 M52 FORD-AZ                   1:13.00
3  Roth, Barry                  M58 FORD-AZ                   1:12.50
4  Poleo, Tony                  M47 MMAC-AZ                   1:09.22
5  Steen, Peter                 M43 CAQM-NM                   1:11.01
6  Smith, Marion                W30 MMAC-AZ                   1:13.00
7  Springer, Doug               M66 SBM-AZ                    1:13.00
8  Ortiz, Keith                 M57 CAQM-NM                   1:16.02
Heat 10 of 10 Timed Finals
1  Baird, Jeff                  M53 PSC-AZ                    1:08.69
2  Ashbeck, Jeff                M38 FORD-AZ                   1:08.24
3  Evans, Dave                  M52 SDM-AZ                    1:07.60
4  Commings, Jeff               M39 PSC-AZ                      57.50
5  Swick, John                  M29 SDM-AZ                    1:03.14
6  Vargas, Daniel               M52 Unattached                1:08.00
7  Gaylord, Edward              M39 CAQM-NM                   1:08.41
8  Hill, Laurel                 W44 MMAC-AZ                   1:09.10

Event 17  Mixed 200 Yard Backstroke
=============================================================
Name                         Age Team
=============================================================
Heat 1 of 5 Timed Finals
1
2
3  Polak, Michael               M51 FORD-AZ                        NT
4  Schulz, Beverly              W70 SBM-AZ                         NT
5  Marcus, Ginger               W58 FORD-AZ                        NT
6
7
8
Heat 2 of 5 Timed Finals
1  Henley, M. Elizabeth         W71 SBM-AZ                         NT
2  Duringer, Richard            M72 Unattached                     NT
3  Bivens, Rodger               M71 SBM-AZ                    6:50.00
4  Bayly, Helen                 W76 FORD-AZ                   5:15.00
5  Listug, Mary                 W81 SBM-AZ                    6:01.00
6  Tewksbury, Glenn             M79 SBM-AZ                         NT
7  Fritz, Jill                  W72 SBM-AZ                         NT
8
Heat 3 of 5 Timed Finals
1  Stigers, Penny               W66 SBM-AZ                    4:30.00
2  Apodaca, Joyce               W69 GVSC-AZ                   4:20.00
3  Thompson, Ed                 M66 SBM-AZ                    4:00.00
4  Deats, Barry                 M72 SBM-AZ                    3:50.00
5  Uhlir, Donald                M55 FORD-AZ                   4:00.00
6  Kershaw, Leonard             M71 SBM-AZ                    4:20.00
7  Simon, Lynn                  W62 SBM-AZ                    4:20.00
8  Hahm, Martin                 M51 PSC-AZ                    4:33.44
Heat 4 of 5 Timed Finals
1  Pierce, Ted                  M70 SBM-AZ                    3:20.00
2  LeRoy, Richard               M72 SCGM-AZ                   3:15.00
3  Peterson, John               M35 SBM-AZ                    3:00.00
4  Inboden, Jen                 W33 FAST-AZ                   2:45.70
5  Lerew, Teri                  W47 FORD-AZ                   2:46.20
6  Duffield, Carolyn            W46 FORD-AZ                   3:00.00
7  Miller, Bob                  M83 Unattached                3:15.00
8  Surdoval, Nancy              W59 FORD-AZ                   3:25.00
Heat 5 of 5 Timed Finals
1  Taylor, Gordon               M61 PSC-AZ                    2:32.80
2  Decker, Teddy                W40 CAQM-NM                   2:22.92
3  Shake, Scott                 M54 FORD-AZ                   2:14.00
4  Everett, Douglas             M49 FORD-AZ                   2:00.00
5  Dickson, Kurt                M45 SWS-AZ                    2:02.72
6  Gillilan, William            M41 CAQM-NM                   2:20.00
7  Sakamoto, Takumi             M23 PSC-AZ                    2:29.44
8  DeLozier, Anna               W49 Unattached                2:40.00

Event 18  Mixed 100 Yard IM
===========================================================
Name                         Age Team
===========================================================
Heat 1 of 12 Timed Finals
1  Vorrasi, Catherine           W30 SBM-AZ                         NT
2  Profitt, Rachel              W34 SBM-AZ                         NT
3  Major, Becki                 W49 FORD-AZ                        NT
4  Dozer, Teresa                W52 PSC-AZ                         NT
5  Polak, Jeanie                W52 FORD-AZ                        NT
6  Smith, Nancy                 W46 FAST-AZ                        NT
7  Standlee, Becca              W31 SBM-AZ                         NT
8  Kane, Kevin                  M25 Unattached                     NT
Heat 2 of 12 Timed Finals
1  Wang, Ke                     M56 SBM-AZ                         NT
2  Shea, Peggy                  W59 SBM-AZ                         NT
3  Pierce, Joan                 W67 SBM-AZ                         NT
4  Austin, Chris                W43 TSD2-AZ                   3:00.00
5  Peterson, Glen               M75 SBM-AZ                         NT
6  Altfeld, Clifford            M61 FORD-AZ                        NT
7  Breen, Deberah               W58 SBM-AZ                         NT
8  Valair, Margaret             W54 SBM-AZ                         NT
Heat 3 of 12 Timed Finals
1  Henley, M. Elizabeth         W71 SBM-AZ                    2:31.00
2  Deshler, Barbara             W61 CAQM-NM                   2:10.00
3  Fritz, Jill                  W72 SBM-AZ                    1:54.48
4  Mitchell, Lucy               W64 FORD-AZ                   1:50.00
5  Case, Mary Ann               W73 SCS-AZ                    1:53.43
6  Tewksbury, Glenn             M79 SBM-AZ                    1:56.87
7  Vega, Pamela                 W40 Unattached                2:30.00
8  Bayly, Helen                 W76 FORD-AZ                   2:48.00
Heat 4 of 12 Timed Finals
1  Everett, Douglas             M49 FORD-AZ                   1:45.00
2  Eddy, Christina              W31 FORD-AZ                   1:43.00
3  Profitt, Steve               M72 SBM-AZ                    1:42.00
4  Bellem, Ray                  M76 PRES-AZ                   1:40.00
5  Speer, Pam                   W61 SCGM-AZ                   1:41.61
6  Goodman, Corinna             W72 SBM-AZ                    1:43.00
7  Peterson, John               M35 SBM-AZ                    1:45.00
8  Kissman, Darien              W62 Unattached                1:45.00
Heat 5 of 12 Timed Finals
1  Ryan, Liz                    W57 SLN-AZ                    1:40.00
2  Saad, Victoria               W47 CAQM-NM                   1:38.00
3  Wyles, Buck                  M66 SBM-AZ                    1:35.00
4  Surdoval, Nancy              W59 FORD-AZ                   1:35.00
5  Ladd, Maria                  W51 CAQM-NM                   1:35.00
6  Keleher, William             M50 CAQM-NM                   1:38.00
7  Eighmy, Jeffrey              M65 SBM-AZ                    1:38.24
8  Taylor, David                M64 SBM-AZ                    1:40.00
Heat 6 of 12 Timed Finals
1  Bolze, Joseph                M73 METR-MR                   1:30.00
2  Oppenheimer, Bill            M56 YOSA-AZ                   1:30.00
3  Cluck, Jennifer              W41 YOSA-AZ                   1:27.00
4  Arnold, Jack                 M65 SBM-AZ                    1:25.00
5  Wheeler, Bill                M52 Unattached                1:25.02
6  Collier, Randie              W45 SLN-AZ                    1:29.05
7  James, Katy                  W57 SDM-AZ                    1:30.00
8  Hoffman, Hank                M45 SDM-AZ                    1:33.00
Heat 7 of 12 Timed Finals
1  Ladd, Mark                   M51 CAQM-NM                   1:22.69
2  Rodriguez, Rick              M54 SBM-AZ                    1:20.00
3  Stern, Mimi                  W56 CAQM-NM                   1:18.27
4  Hussey, June                 W51 SLN-AZ                    1:18.00
5  Pranke, Bridget              W28 FORD-AZ                   1:18.12
6  Beaver, Jack                 M40 PSC-AZ                    1:20.00
7  Johnson, Sarah               W43 FORD-AZ                   1:22.00
8  Creswell-Liotta, Brenda      W50 PSC-AZ                    1:24.62
Heat 8 of 12 Timed Finals
1  Gort, Alex                   M47 Unattached                1:16.90
2  Black, Bridget               W47 FORD-AZ                   1:15.30
3  Shake, Scott                 M54 FORD-AZ                   1:15.00
4  Morrison, Erin               W25 FORD-AZ                   1:13.50
5  Buffett, Patty               W39 CAQM-NM                   1:15.00
6  Washburn, John               M50 FORD-AZ                   1:15.00
7  Herf, Lindsay                W33 PSC-AZ                    1:16.00
8  Clark, Emily                 W30 CAQM-NM                   1:17.00
Heat 9 of 12 Timed Finals
1  Gallagher, Kathy             W48 NAM                       1:12.00
2  DiTolla, Robert              M58 FORD-AZ                   1:12.00
3  Sakamoto, Takumi             M23 PSC-AZ                    1:10.44
4  Hast, Michael                M42 YOSA-AZ                   1:10.00
5  Rankin, Maureen              W42 PSC-AZ                    1:10.42
6  Polak, Michael               M51 FORD-AZ                   1:11.45
7  Dawson-Cook, Susan           W50 SBM-AZ                    1:12.00
8  Taylor, Gordon               M61 PSC-AZ                    1:12.05
Heat 10 of 12 Timed Finals
1  Hafner, Paul                 M52 SDM-AZ                    1:09.00
2  Farsjo, Celestena            W35 FORD-AZ                   1:08.00
3  Schneider, Leah              W28 SDM-AZ                    1:07.95
4  Mozdzen, Michelle            W27 FORD-AZ                   1:07.50
5  Gleason, Katherine           W38 SDM-AZ                    1:07.54
6  Lanning, Bob                 M52 FORD-AZ                   1:08.00
7  Ortiz, Keith                 M57 CAQM-NM                   1:08.97
8  Franks, Michael              M55 SLN-AZ                    1:10.00
Heat 11 of 12 Timed Finals
1  Decker, Teddy                W40 CAQM-NM                   1:06.58
2  Baird, Jeff                  M53 PSC-AZ                    1:05.69
3  Wilson, Robert               M61 CAQM-NM                   1:04.00
4  Gillilan, William            M41 CAQM-NM                   1:03.00
5  Hill, Laurel                 W44 MMAC-AZ                   1:03.47
6  Vargas, Daniel               M52 Unattached                1:04.00
7  Springer, Doug               M66 SBM-AZ                    1:06.00
8  Hodson, Katy                 W21 SDM-AZ                    1:06.91
Heat 12 of 12 Timed Finals
1  Smith, Gordon                M27 MMAC-AZ                   1:02.00
2  Will, Christopher            M27 CAQM-NM                     59.99
3  DeBiase, Terry               M48 Unattached                  57.00
4  DeBerry, Tyler               M29 FORD-AZ                     52.50
5  Commings, Jeff               M39 PSC-AZ                      53.00
6  Gaylord, Edward              M39 CAQM-NM                     58.91
7  Evans, Dave                  M52 SDM-AZ                    1:01.00
8  Steen, Peter                 M43 CAQM-NM                   1:02.03

Event 19  Mixed 100 Yard Freestyle
=============================================================
Name                         Age Team
=============================================================
Heat 1 of 16 Timed Finals
1
2  Crosby, April                W49 FORD-AZ                        NT
3  Oswald, Jim                  M65 SBM-AZ                         NT
4  Price, Richard               M81 SBM-AZ                         NT
5  Schulz, Beverly              W70 SBM-AZ                         NT
6  Armstrong, Candy             W59 SBM-AZ                         NT
7  Miller, Josh                 M30 Unattached                     NT
8
Heat 2 of 16 Timed Finals
1  Monroe, Thomas               M72 PSC-AZ                    2:45.10
2  Bayly, Helen                 W76 FORD-AZ                   2:25.00
3  Bivens, Rodger               M71 SBM-AZ                    2:15.00
4  Henley, M. Elizabeth         W71 SBM-AZ                    2:09.00
5  Cummock, Tracy               W50 SBM-AZ                    2:10.00
6  Austin, Chris                W43 TSD2-AZ                   2:15.00
7  Fore, Leslie                 W51 SBM-AZ                    2:30.00
8  Listug, Mary                 W81 SBM-AZ                    2:50.00
Heat 3 of 16 Timed Finals
1  Howland, Walter              M80 SBM-AZ                    2:00.00
2  White, Steve                 M64 SBM-AZ                    2:00.00
3  Kershaw, Leonard             M71 SBM-AZ                    2:00.00
4  Shea, Robert                 M65 SBM-AZ                    1:50.00
5  Pierce, Joan                 W67 SBM-AZ                    1:55.00
6  Wagner, Diane                W65 SBM-AZ                    2:00.00
7  Vega, Pamela                 W40 Unattached                2:00.00
8  Tewksbury, Patricia          W72 SBM-AZ                    2:08.00
Heat 4 of 16 Timed Finals
1  Lowe, David                  M65 SBM-AZ                    1:50.00
2  Simon, Lynn                  W62 SBM-AZ                    1:50.00
3  Stigers, Penny               W66 SBM-AZ                    1:45.00
4  Strebig, Stan                M70 SBM-AZ                    1:38.65
5  Apodaca, Joyce               W69 GVSC-AZ                   1:40.00
6  Gallardo, Muffie             W52 YOSA-AZ                   1:45.00
7  Brabson, Win                 M77 SBM-AZ                    1:50.00
8  Goodman, Corinna             W72 SBM-AZ                    1:50.00
Heat 5 of 16 Timed Finals
1  Speer, Pam                   W61 SCGM-AZ                   1:36.62
2  Weinberg, Wendy              W67 PSC-AZ                    1:34.24
3  Breen, Deberah               W58 SBM-AZ                    1:32.00
4  Fritz, Jack                  M80 SBM-AZ                    1:30.02
5  Peterson, Glen               M75 SBM-AZ                    1:31.00
6  Howard, Joyce                W57 SBM-AZ                    1:32.00
7  Deshler, Barbara             W61 CAQM-NM                   1:35.00
8  Fritz, Jill                  W72 SBM-AZ                    1:38.18
Heat 6 of 16 Timed Finals
1  Schifani, William            M65 CAQM-NM                   1:30.00
2  Ryan, Liz                    W57 SLN-AZ                    1:29.00
3  Altfeld, Clifford            M61 FORD-AZ                   1:26.00
4  Ketterer, Sue                W58 SCS-AZ                    1:25.38
5  Case, Mary Ann               W73 SCS-AZ                    1:25.67
6  Deats, Barry                 M72 SBM-AZ                    1:27.00
7  Campbell, Carolyn            W54 FORD-AZ                   1:30.00
8  Profitt, Rachel              W34 SBM-AZ                    1:30.00
Heat 7 of 16 Timed Finals
1  Peterson, Sarah              W31 SBM-AZ                    1:25.00
2  Tewksbury, Glenn             M79 SBM-AZ                    1:23.65
3  Collier, Randie              W45 SLN-AZ                    1:23.01
4  Shea, Peggy                  W59 SBM-AZ                    1:22.00
5  Miller, Bob                  M83 Unattached                1:23.00
6  Smith, Nancy                 W46 FAST-AZ                   1:23.50
7  Kissman, Darien              W62 Unattached                1:25.00
8  Hoffman, Hank                M45 SDM-AZ                    1:25.00
Heat 8 of 16 Timed Finals
1  Wyles, Buck                  M66 SBM-AZ                    1:20.00
2  Peterson, John               M35 SBM-AZ                    1:20.00
3  Profitt, Steve               M72 SBM-AZ                    1:20.00
4  Thompson, Ed                 M66 SBM-AZ                    1:19.00
5  Ziarnik, William             M51 YOSA-AZ                   1:20.00
6  Wang, Ke                     M56 SBM-AZ                    1:20.00
7  Greywood, Ronald             M68 SBM-AZ                    1:20.00
8  Eighmy, Jeffrey              M65 SBM-AZ                    1:21.00
Heat 9 of 16 Timed Finals
1  Kissman, Gord                M62 Unattached                1:16.50
2  Pierce, Ted                  M70 SBM-AZ                    1:15.00
3  LeRoy, Richard               M72 SCGM-AZ                   1:15.00
4  Standlee, Becca              W31 SBM-AZ                    1:15.00
5  Uhlir, Donald                M55 FORD-AZ                   1:15.00
6  Snyder, Edward               M69 SBM-AZ                    1:15.00
7  Bielek, Kacey                W22 CAQM-NM                   1:16.00
8  Ferko, Christopher           M55 SBM-AZ                    1:17.00
Heat 10 of 16 Timed Finals
1  Bailey, Hop                  M65 SBM-AZ                    1:14.00
2  Oppenheimer, Bill            M56 YOSA-AZ                   1:12.00
3  Eddy, Christina              W31 FORD-AZ                   1:12.00
4  Worth, Al                    M77 SBM-AZ                    1:10.54
5  Johnson, Sarah               W43 FORD-AZ                   1:11.00
6  Girard, Mikey                W59 FORD-AZ                   1:12.00
7  Goede, Rachel                W29 Unattached                1:12.17
8  Ladd, Mark                   M51 CAQM-NM                   1:14.33
Heat 11 of 16 Timed Finals
1  Allison, Jack                M62 SBM-AZ                    1:10.00
2  Martin, Stephanie            W53 FORD-AZ                   1:07.00
3  Inboden, Jen                 W33 FAST-AZ                   1:06.00
4  Swingle, Kristen             W36 FORD-AZ                   1:05.00
5  Polak, Michael               M51 FORD-AZ                   1:05.00
6  Clark, Emily                 W30 CAQM-NM                   1:06.00
7  Altman, Christie             W63 SDM-AZ                    1:09.00
8  Rodriguez, Rick              M54 SBM-AZ                    1:10.00
Heat 12 of 16 Timed Finals
1  Buffett, Patty               W39 CAQM-NM                   1:05.00
2  Gallagher, Kathy             W48 NAM                       1:02.00
3  Major, Becki                 W49 FORD-AZ                   1:02.00
4  Gort, Alex                   M47 Unattached                1:01.80
5  Gleason, Katherine           W38 SDM-AZ                    1:01.86
6  Sanders, Michael             M40 ONEM-AZ                   1:02.00
7  Sakamoto, Takumi             M23 PSC-AZ                    1:03.44
8  Stern, Mimi                  W56 CAQM-NM                   1:05.00
Heat 13 of 16 Timed Finals
1  Tarajcak, Dan                M58 PSC-AZ                    1:01.07
2  Taylor, Gordon               M61 PSC-AZ                    1:00.77
3  Hodson, Katy                 W21 SDM-AZ                    1:00.08
4  Oo, Aung Sann                M31 SDM-AZ                    1:00.00
5  Duffield, Carolyn            W46 FORD-AZ                   1:00.00
6  Winter, Larry                M65 FORD-AZ                   1:00.30
7  Vorrasi, Catherine           W30 SBM-AZ                    1:01.00
8  Herf, Lindsay                W33 PSC-AZ                    1:01.50
Heat 14 of 16 Timed Finals
1  Keleher, William             M50 CAQM-NM                     59.99
2  Smith, Marion                W30 MMAC-AZ                     59.00
3  Decker, Teddy                W40 CAQM-NM                     58.56
4  Hast, Michael                M42 YOSA-AZ                     58.00
5  Herrmann, Mark               M45 YOSA-AZ                     58.12
6  Mozdzen, Michelle            W27 FORD-AZ                     58.60
7  Swick, John                  M29 SDM-AZ                      59.15
8  Buehner, Garrett             M27 YOSA-AZ                   1:00.00
Heat 15 of 16 Timed Finals
1  Farsjo, Celestena            W35 FORD-AZ                     56.50
2  McCrohan, Alexander          M41 Unattached                  56.00
3  Wilson, Robert               M61 CAQM-NM                     55.00
4  Roth, Barry                  M58 FORD-AZ                     53.86
5  Stoughton, Jordan            M25 FORD-AZ                     54.50
6  Beaver, Jack                 M40 PSC-AZ                      55.00
7  Kane, Kevin                  M25 Unattached                  56.18
8  Morrison, Erin               W25 FORD-AZ                     57.36
Heat 16 of 16 Timed Finals
1  Ashbeck, Jeff                M38 FORD-AZ                     52.50
2  Gaylord, Edward              M39 CAQM-NM                     50.23
3  Will, Christopher            M27 CAQM-NM                     49.99
4  DeBerry, Tyler               M29 FORD-AZ                     48.50
5  Melnick, Jesse               M40 FORD-AZ                     49.30
6  DeBiase, Terry               M48 Unattached                  50.00
7  Valle, Marc                  M38 SDM-AZ                      51.71
8  Steen, Peter                 M43 CAQM-NM                     52.77

Event 20  Mixed 200 Yard Butterfly
=============================================================
Name                         Age Team
=============================================================
Heat 1 of 3 Timed Finals
1
2
3  Saad, Victoria               W47 CAQM-NM                        NT
4  Winter, Larry                M65 FORD-AZ                        NT
5  Stites, Jim                  M55 FORD-AZ                        NT
6
7
8
Heat 2 of 3 Timed Finals
1  Hahm, Martin                 M51 PSC-AZ                    4:22.44
2  Bolze, Joseph                M73 METR-MR                   3:40.00
3  Hoffman, Hank                M45 SDM-AZ                    3:36.00
4  Jurek, Susan                 W50 DTAM-AZ                   2:55.00
5  Ortiz, Keith                 M57 CAQM-NM                   2:57.19
6  Creswell-Liotta, Brenda      W50 PSC-AZ                    3:40.00
7  Tarajcak, Dan                M58 PSC-AZ                    3:45.52
8
Heat 3 of 3 Timed Finals
1  Beaver, Jack                 M40 PSC-AZ                    2:30.00
2  DiTolla, Robert              M58 FORD-AZ                   2:21.90
3  Valle, Marc                  M38 SDM-AZ                    2:08.95
4  Dickson, Kurt                M45 SWS-AZ                    2:08.20
5  Hafner, Paul                 M52 SDM-AZ                    2:08.89
6  Will, Christopher            M27 CAQM-NM                   2:09.99
7  Hill, Laurel                 W44 MMAC-AZ                   2:25.99
8  Schneider, Leah              W28 SDM-AZ                    2:30.00

Event 21  Mixed 50 Yard Breaststroke
=============================================================
Name                         Age Team
=============================================================
Heat 1 of 13 Timed Finals
1
2  Stoughton, Jordan            M25 FORD-AZ                        NT
3  Dozer, Teresa                W52 PSC-AZ                         NT
4  Stites, Jim                  M55 FORD-AZ                        NT
5  Valair, Margaret             W54 SBM-AZ                         NT
6  Polak, Jeanie                W52 FORD-AZ                        NT
7
8
Heat 2 of 13 Timed Finals
1  Surdoval, Nancy              W59 FORD-AZ                        NT
2  Pierce, Joan                 W67 SBM-AZ                         NT
3  Waechter, Michael            M74 SBM-AZ                         NT
4  Price, Richard               M81 SBM-AZ                         NT
5  Tewksbury, Glenn             M79 SBM-AZ                         NT
6  Henley, M. Elizabeth         W71 SBM-AZ                         NT
7  Shea, Peggy                  W59 SBM-AZ                         NT
8  Armstrong, Candy             W59 SBM-AZ                         NT
Heat 3 of 13 Timed Finals
1  Listug, Mary                 W81 SBM-AZ                    1:45.00
2  Austin, Chris                W43 TSD2-AZ                   1:30.00
3  Winn, Martha                 W76 SBM-AZ                    1:16.18
4  Fore, Leslie                 W51 SBM-AZ                    1:12.00
5  Cummock, Tracy               W50 SBM-AZ                    1:15.00
6  Howland, Walter              M80 SBM-AZ                    1:20.00
7  Pepek, Nancy                 W76 SBM-AZ                    1:40.00
8  Bayly, Helen                 W76 FORD-AZ                   1:50.00
Heat 4 of 13 Timed Finals
1  Wang, Karen                  W50 SBM-AZ                    1:10.00
2  Tewksbury, Patricia          W72 SBM-AZ                    1:07.00
3  Deshler, Barbara             W61 CAQM-NM                   1:05.00
4  Breen, Deberah               W58 SBM-AZ                    1:02.00
5  Wagner, Diane                W65 SBM-AZ                    1:05.00
6  Stigers, Penny               W66 SBM-AZ                    1:05.00
7  Greywood, Ronald             M68 SBM-AZ                    1:10.00
8  Vega, Pamela                 W40 Unattached                1:10.00
Heat 5 of 13 Timed Finals
1  Eighmy, Jeffrey              M65 SBM-AZ                    1:00.00
2  Brabson, Win                 M77 SBM-AZ                    1:00.00
3  Speer, Pam                   W61 SCGM-AZ                     58.41
4  Butler, Terese               W55 SBM-AZ                      55.00
5  Witwer, Jeff                 M68 SBM-AZ                      58.00
6  Peterson, Glen               M75 SBM-AZ                      59.00
7  Apodaca, Joyce               W69 GVSC-AZ                   1:00.00
8  Monroe, Thomas               M72 PSC-AZ                    1:00.40
Heat 6 of 13 Timed Finals
1  Wheeler, Bill                M52 Unattached                  53.56
2  Profitt, Steve               M72 SBM-AZ                      52.00
3  Weinberg, Wendy              W67 PSC-AZ                      50.42
4  Peter, Harold                M78 SBM-AZ                      50.00
5  Oppenheimer, Bill            M56 YOSA-AZ                     50.00
6  LeRoy, Richard               M72 SCGM-AZ                     52.00
7  Buffett, Patty               W39 CAQM-NM                     53.00
8  Fritz, Jack                  M80 SBM-AZ                      54.44
Heat 7 of 13 Timed Finals
1  Altfeld, Clifford            M61 FORD-AZ                     49.54
2  Wyles, Buck                  M66 SBM-AZ                      48.00
3  Stern, Mimi                  W56 CAQM-NM                     48.00
4  Kissman, Darien              W62 Unattached                  47.00
5  Saad, Victoria               W47 CAQM-NM                     47.00
6  Eddy, Christina              W31 FORD-AZ                     48.00
7  Jaffe, Kristin               W75 SLN-AZ                      48.00
8  Peterson, Sarah              W31 SBM-AZ                      50.00
Heat 8 of 13 Timed Finals
1  Bellem, Ray                  M76 PRES-AZ                     45.00
2  James, Katy                  W57 SDM-AZ                      45.00
3  Bailey, Hop                  M65 SBM-AZ                      45.00
4  Kissman, Gord                M62 Unattached                  44.50
5  Snyder, Edward               M69 SBM-AZ                      45.00
6  Clark, Emily                 W30 CAQM-NM                     45.00
7  Keleher, William             M50 CAQM-NM                     45.00
8  Crosby, April                W49 FORD-AZ                     46.32
Heat 9 of 13 Timed Finals
1  Arnold, Jack                 M65 SBM-AZ                      44.00
2  Gort, Alex                   M47 Unattached                  42.20
3  Allison, Jack                M62 SBM-AZ                      42.00
4  Creswell-Liotta, Brenda      W50 PSC-AZ                      41.05
5  Cluck, Jennifer              W41 YOSA-AZ                     42.00
6  Profitt, Rachel              W34 SBM-AZ                      42.00
7  Altman, Christie             W63 SDM-AZ                      43.00
8  Washburn, John               M50 FORD-AZ                     44.00
Heat 10 of 13 Timed Finals
1  Black, Bridget               W47 FORD-AZ                     40.50
2  DiTolla, Robert              M58 FORD-AZ                     40.00
3  Johnson, Sarah               W43 FORD-AZ                     38.50
4  Dannenberg, James            M68 WMAC-WI                     37.00
5  Ziarnik, William             M51 YOSA-AZ                     37.00
6  Hussey, June                 W51 SLN-AZ                      38.50
7  Girard, Mikey                W59 FORD-AZ                     40.40
8  Standlee, Becca              W31 SBM-AZ                      41.00
Heat 11 of 13 Timed Finals
1  Kane, Kevin                  M25 Unattached                  36.00
2  Springer, Doug               M66 SBM-AZ                      35.00
3  Oo, Aung Sann                M31 SDM-AZ                      35.00
4  Swick, John                  M29 SDM-AZ                      34.77
5  Wilson, Robert               M61 CAQM-NM                     35.00
6  Hafner, Paul                 M52 SDM-AZ                      35.00
7  Liotta, Robert               M61 PSC-AZ                      35.05
8  Dawson-Cook, Susan           W50 SBM-AZ                      36.00
Heat 12 of 13 Timed Finals
1  Lanning, Bob                 M52 FORD-AZ                     34.00
2  Hill, Laurel                 W44 MMAC-AZ                     33.58
3  Hast, Michael                M42 YOSA-AZ                     33.00
4  Roth, Barry                  M58 FORD-AZ                     32.42
5  Baird, Jeff                  M53 PSC-AZ                      32.69
6  Sakamoto, Takumi             M23 PSC-AZ                      33.44
7  Smith, Marion                W30 MMAC-AZ                     34.00
8  Rankin, Maureen              W42 PSC-AZ                      34.42
Heat 13 of 13 Timed Finals
1  Gillilan, William            M41 CAQM-NM                     32.00
2  Poleo, Tony                  M47 MMAC-AZ                     30.39
3  Vargas, Daniel               M52 Unattached                  30.00
4  Commings, Jeff               M39 PSC-AZ                      27.00
5  DeBiase, Terry               M48 Unattached                  29.80
6  Ashbeck, Jeff                M38 FORD-AZ                     30.20
7  Evans, Dave                  M52 SDM-AZ                      31.06
8  Steen, Peter                 M43 CAQM-NM                     32.39